Tablice interaktywne SMART Board dla szkół i biznesu

Tablice interaktywne SMART Board dla szkół i biznesu

Dynamiczny rozwój technologii interaktywnych owocuje coraz niższymi cenami nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu coraz więcej szkół decyduje się na zakup projektora, wizualizera i tablicy interaktywnej.

Tablice interaktywne są z jednej strony dużym ekranem projekcyjnym, z drugiej zastępują myszkę i klawiaturę. Dzięki temu osoba stojąca przy tablicy ma możliwość obsługiwana komputera, uruchamiania dowolnych programów, czy tak jak w przypadku tradycyjnych tablic, pisania i rysowania. Wszystko po to, aby w bardzo prosty, naturalny i sugestywny sposób przeprowadzić prezentację, szkolenie, naradę czy też nowoczesną i ciekawą lekcję.

Wraz z decyzją o zakupie tablicy interaktywnej pojawia się szereg pytań natury technicznej. Ta krótka informacja ma na celu dostarczenie niezbędnej wiedzy, która pozwoli na wybór optymalnego dla nauczyciela i szkoły rozwiązania.

Aby można było wykorzystywać możliwości interaktywne tablicy potrzebujemy trzech urządzeń: projektora, komputera, no i oczywiście samej tablicy interaktywnej.tablice smartProjektor
to urządzenie, które jest odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu na powierzchni tablicy. Tablica działa jak zwykły ekran, czyli po prostu odbija światło z projektora. W związku z czym może współdziałać z każdym projektorem cyfrowym. Od jego parametrów zależy jakość obrazu. Być może w szkole jest już projektor, który możemy wykorzystać do współpracy z tablicą lub też dyrekcja podejmie decyzję o zakupie specjalnego projektora dedykowanego do pracy z tablicą.


Komputer
jest urządzeniem, które podłączamy do projektora i do samej tablicy. Może to być komputer stacjonarny lub przenośny (typu notebook). Bardzo ważne aby spełniał co najmniej minimalne wymagania, które stawia producent tablicy. Na komputerze musimy zainstalować oprogramowanie dostarczane z tablicą, z tego względu komputer musi mieć na tyle zasobów, aby móc obsłużyć tą aplikację. Może to być komputer, który jest już w szkole lub trzeba go będzie zakupić.

nia Schemat połączeń tablicy interaktywnej, projektora i komputera

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tablic. Przede wszystkim urządzenia te różnią się technologią, jaka jest wykorzystana do odczytywania, gdzie w danej chwili dotykamy tablicę. Bez zbędnego skupiania się na aspektach technicznych możemy podzielić tablice na:

* dotykowe, które możemy obsługiwać (dotykać) za pomocą palca (oczywiście możemy trzymać w ręku na przykład długopis lub wskaźnik i również obsługiwać tablicę),
* z pisakiem elektronicznym (bez tego specjalnego pióra tablica nie działa).

Dobrymi tablicami dotykowymi są urządzenia SMART Board, które cechuje prostota i łatwość obsługi. Pozwala to na skupienie uwagi użytkownika na przekazywanym za pomocą tablicy problemie, nie zaś na obsłudze urządzenia i technicznych zawiłościach. Wszystko po to, aby w bardzo prosty, naturalny i sugestywny sposób przeprowadzić prezentację, szkolenie, naradę, czy w końcu nowoczesną oraz ciekawą lekcję.

Jeżeli przy tablicy stoi kilka osób i omawiają jakiś problem to każda z nich może podejść do urządzenia i w nieskrępowany sposób na nim pracować, bez konieczności przekazywania sobie nawzajem specjalnego elektronicznego pióra, które może być zawodne lub łatwo je zgubić. Daje to dużą swobodę pracy i czyni ją naturalną. Ponadto funkcja ta jest bardzo istotna w zastosowaniach edukacyjnych.

Uczeń nie musi umieć posługiwać się komputerem czy myszą komputerową, aby pracować na tablicy. Ta cecha jest bardzo istotna w przypadku małych dzieci i uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Rozwiązanie takie zaspokaja wymagania związane zarówno z wizualnym jak i kinestetycznym wariantem procesu uczenia się.

Uczniowie widzą duże, kolorowe i dynamiczne obrazy, a także mogą wchodzić w fizyczne interakcje z materiałem poprzez przesuwanie liter, liczb, słów i obrazów za pomocą swoich rąk.

Kolejną sprawą jest wielkość tablicy. Musi ona być na tyle duża, aby uczniowie z ostatnich ławek widzieli to, co na niej jest wyświetlane. Im większa tablica tym lepiej. Rozmiar tablicy powinien wynikać z wielkości sali lekcyjnej i jej kształtu. Jednak gabaryty i formaty klasopracowni są bardzo różne i trudno tutaj coś doradzać bez obejrzenia pomieszczenia. Do celów orientacyjnych można kierować wielkością grupy osób w klasie. Im więcej uczniów tym większa powinna być tablica.

Model

Aktywny obszar ekranu

Przeznaczony dla grupy

SB680

77? (195,6 cm)

od 2 do 40 osób

SB660

64? (162,6 cm)

od 2 do 30 osób

SB640

48? (121,9)

od 2 do 10 osóbPoniżej zamieszczona jest tabela z dostępnymi wielkościami tablic SMART Board.

Model tablicy

SB 640

SB 660

SB 680

SB 685

SB 690

Wymiary

Format obszaru roboczego tablicy

4 : 3

4 : 3

4 : 3

16 : 10

16 : 9

Przekątna obszaru roboczego (cm/cale)

121,9 / 48"

162,6 / 64"

195,6 / 77"

221,3 / 87 1/8?

238,8 / 94"

Wymiary obszaru roboczego w cm (wys x szer)

73 x 97,5

97,2 x 130,2

117,2 x 156,5

117,2 x 188

117,2 x 208,6

Waga tablicy

6,7 kg

9,9 kg

13,6 kg

19,1 kg

21,8 kgBardzo ważne jest oprogramowanie dostarczane wraz z tablicą. Powinno być łatwe i intuicyjne w obsłudze.

Wraz z tablicami SMART Board użytkownik otrzymuje oprogramowanie, którego podstawowymi cechami są łatwość instalacji i intuicyjność obsługi. Licencja na ten produkt pozwala instytucji posiadającej jedną tablicę na instalacje aplikacji na dowolnej liczbie komputerów (maksymalnie na wszystkich posiadanych). Oprócz tego pracownicy również mogą legalnie zainstalować to oprogramowanie na swoich komputerach prywatnych. W przypadku szkoły ww. możliwość dotyczy również uczniów.

Wraz z tablicą SMART Board dostarczany jest pakiet aplikacji zlokalizowanych w języku polskim, które pozwalają na samą współpracę tablicy z komputerem. Wśród nich znajdziemy potężne narzędzie, które w rękach nauczyciela pozwala procesowi dydaktycznemu nadać nowy format. Jest to program SMART Notebook, który pozwala na obracanie, przesuwanie oraz zmianę rozmiaru rysunków i notatek, definiowanie łączy dla obiektów, wstawianie wzorców tła oraz obrazów z wewnętrznej galerii programu.

Ponadto możemy pozyskać dowolny wyświetlany obraz i wykorzystać go w prezentacji. Co najważniejsze wszystko co działo się na powierzchni tablicy (obraz wraz z naniesionymi notatkami i rysunkami) może zostać zapisane do dalszej edycji. Możemy również wyeksportować materiał do takich formatów plików jak PDF, HTML, PPT lub jako oddzielne pliki graficzne JPG, PNG, GIF, BMP, w celu przekazania go słuchaczom. Do prezentacji możemy wstawić pliki Adobe Flash, konwertować pismo odręczne na tekst, selektywnie ujawniać informacje umieszczonych na ekranie. Można wpisywać i zachowywać notatki wykonane przy pomocy tablicy w plikach popularnych aplikacji biurowych (Microsoft PowerPoint, Word, Excel, CorelDRAW).

Należy podkreślić, że oprogramowanie to jest ciągle rozwijane i udoskonalane. Użytkownik ma nieograniczony czasowo dostęp do aktualizacji i pojawiających się nowych wersji oprogramowania.

Istotnym jest również wszystko to, co otrzymamy razem z tablicą interaktywną (najlepiej bez dodatkowych opłat, czyli w cenie tablicy). Może to być szkolenie dla rady pedagogicznej, dodatkowe podręczniki dotyczące pracy z urządzeniem, strona internetowa dla użytkowników, bezpłatne aktualizacje aplikacji dostarczanych z tablicą, dodatkowe galerie do oprogramowania, gwarancja, sposób i miejsce serwisu urządzenia itp.

Większość producentów tablic w swojej ofercie, obok tablic, posiada dodatkowe urządzenia pozwalające budować całe interaktywne środowisko nauczania. Być może kiedyś nasza szkoła zdecyduje się zakupić np. wizualizer lub tablet interaktywny, aby wzbogacić możliwości samej tablicy interaktywnej. Dlatego warto sprawdzić, co jeszcze oferuje wytwórca tablicy.

Tablice interaktywne SMART Board
mogą być opcjonalnie wyposażone w szereg akcesoriów, czyniąc z nich elastyczne rozwiązanie, które pozwala zaspokoić nawet wysublimowane wymagania każdego klienta.

Standardowo tablice są przystosowane do montażu na ścianie. Jeżeli użytkownikowi zależy na rozwiązaniach mobilnych, urządzenie może być montowane na podstawie jezdnej, która umożliwia ośmiostopniową regulację wysokości tablicy od podłoża oraz posiada dodatkowe zabezpieczenia przed wywróceniem się. Innym rozwiązaniem przewoźnym jest specjalny zestaw składający się tablicy o przekątnej 48?, podstawy pozwalającą na umieszczenie urządzenia na biurku lub ławce i twardej torby transportowej mieszczącej oba elementy. Wszystkie tablice serii 600 są bardzo lekkie, co ułatwia transport i montaż urządzenia.

Standardowo tablica komunikuje się z komputerem ? przewodowo (przez kabel USB - zasilanie i łączność) lub bezprzewodowo (Bluetooth). Co więcej jest również możliwa komunikacja przez wewnętrzną sieć komputerową. Dużym udogodnieniem dla użytkowników korzystających z wielu komputerów (np. uczelnia wyższa w każdej sali wykładowej oddzielny komputer) jest rozwiązanie sprzętowe pod nazwą GoWire SMART Board, dzięki któremu nie ma konieczności instalacji oprogramowania do obsługi tablicy, zaś niezbędne aplikacje umieszczone są w kablu USB, przez który łączy się tablice z komputerem. Innym podobnym rozwiązaniem tyle, że programowym jest aplikacja LinQ Software, która pozwala na wyświetlanie prezentacji z dowolnego komputera przez sieć lokalną na komputerze podłączonym bezpośrednio do tablicy.

Dobrym przykładem integracji funkcjonalnej tablic jest SystemOn montowany w półce na pisaki pozwalający osobie stojącej pod tablicą na sterowanie komputerem i projektorem lub USB audio system (również dołączany do urządzeń zamocowanych na podstawie jezdnej). Warto również podać urządzenia, które konsolidują się również z oprogramowaniem SMART Board. Jest to interaktywny system zbierania i analizowania odpowiedzi SENTEO i wizualizer SMART Document Camera. System Senteo pozwala w łatwy i sprawny sposób badać wiedzę, opinię lub preferencje osób. Dzięki wizualizerowi możemy przekształcić prawie dowolny obiekt fizyczny na cyfrowy kontent wykorzystywany w naszej prezentacji.

Wszystkie wymienione akcesoria są skonstruowane w taki sposób, aby ich montaż i obsługa były jak najprostsze, a niezbędne połączenia kablowe systemowo ukryte, dzięki czemu użytkownik unika plątaniny przewodów.

Tablicę podłączamy do komputera. Oczywiście to połączenie może być różnie realizowane w konkretnych modelach tablic. Najczęściej spotykane jest połączenie tablicy przez kabel USB. Komputer podłączamy do projektora. Po włączeniu komputera i projektora. Staramy się tak ustawić projektor, aby obraz był wyświetlany na całej powierzchni roboczej (interaktywnej) tablicy. Przeprowadzamy proces kalibracji i możemy zacząć pracę.


tablica interaktywna smart w szkole

Jak można zamontować urządzenia w klasie?

Sprawą kluczową jest sposób zamontowania samej tablicy. Tablica może wisieć na stałe na ścianie w klasie lub być zamocowana na podstawie jezdnej (taką podstawę trzeba dodatkowo dokupić od producenta tablicy). Mając powyższe na względzie mamy takie rozwiązania:

1. Tablica na podstawie jezdnej

Przed planowaną lekcją musimy przytoczyć do klasy tablicę. Projektor i komputer ustawić na ławce lub biurku (może to być również specjalny stolik pod projektor). Łączymy wszystkie elementy za pomocą odpowiednich przewodów. Koniecznie należy pamiętać aby zabezpieczyć kable (np. poprzez przyklejenie ich taśmą do podłogi) lub rozmieścić tak, aby nikt o nie przypadkowo się nie potknął.

Przykładowa instalacja - tablica na podstawie jezdnej

Wady i zalety rozwiązania:


+ tablica jest mobilna więc możemy ją przemieszczać z klasy do klasy według potrzeb,

+ możliwość innego niż tradycyjny sposobu zaaranżowania przestrzeni w sali lekcyjnej,

+ możliwość regulacji wysokości tablicy od podłogi (w przypadku zamontowania tablicy na ścianie jest to raczej niemożliwe),

- więcej czasu i pracy wymaga przygotowanie zestawu przed rozpoczęciem lekcji,

- niebezpieczeństwo potknięcia się o przewody (konieczność ich zabezpieczenia).

2. Tablica przymocowana do ściany w klasie

Przy takim rozwiązaniu jest kilka sposobów montażu projektora. Najprościej jest podstawić go na ławce lub na stoliku przed tablicą. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie projektora na stałe na specjalnym uchwycie. W zależności od rodzaju projektora może on być montowany do sufitu (projektor tradycyjny) lub do ściany nad tablicą (projektor o krótkiej lub ultrakrótkiej ogniskowej).

a) projektor nie zamontowany

Wady i zalety rozwiązania:

+ projektor może być wykorzystywany do innych celów niż praca z tablicą,

+ mniej czasu wymaga przygotowanie tablicy do pracy,

- brak możliwości regulacji wysokości,

- niebezpieczeństwo potknięcia się o przewody (konieczność ich zabezpieczenia).

b) projektor zamontowany do sufitu lub do ściany nad tablicą:

Przykładowa instalacja - tablica zamontowana na ścianie, projektor zamontowany na uchwycie sufitowym

W przypadku montażu projektora w ten sposób konieczne jest wykonanie pewnej minimalnej instalacji. Przewody nie mogą zwisać z sufitu lub ściany. Do projektora należy doprowadzić zasilanie oraz należy go podłączyć do komputera. Najprostszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wszystkich kabli w listwach mocowanych do ścian i sufitu. Taką instalację najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie lub doświadczonej osobie.

Wady i zalety rozwiązania:

+ minimalny czas potrzebny na uruchomienie zestawu przed lekcją,

+ projektor jest praktycznie poza zasięgiem uczniów,

+ brak przewodów na podłodze (brak możliwości potknięcia się o nie),

+ minimalizacja cienia rzucanego na tablicę prze osobę stojącą przed nią,

- projektor nie może być wykorzystywany do innych celów niż praca z tablicą,

- brak możliwości regulacji wysokości.
Przykładowa instalacja - tablica zamontowana na ścianie, projektor o ultrakrótkiej ogniskowej zamontowany na ścianie nad tablicą.

Artykuł pochodzi ze strony firmy IRS.


Nowoczesna i Interaktywna klasa w szkole podstawowej, nie może obyć się bez nowej pomocy naukowej jaką jest tablica interaktywna. Mając do wyboru wielu producentów, marek i technologii, ciężko porównać możliwości i dokonać wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Poszukując okazji lub najtańszego rozwiązania zbyt często mamy okazję dokonać zakupu w ?super cenie? niż zakupu ?super urządzenia?. Co za tym wyborem idzie? Z reguły rozwój wypadków jest podobny u wielu użytkowników. W najlepszym z nich tablica interaktywna jest obsługiwana przez jedną osobę w szkole, która potrafi opanować jej ?specyfikę? użytkowania.

Mając na uwadze łatwość korzystania z tablicy interaktywnej na zajęciach szkolnych oraz jej niezawodność, warto sprawdzić stopień wygody i intuicyjności opisywany w ulotkach producenta. Jeśli dojdzie do prezentacji docelowego urządzenia w szkole, możemy dowiedzieć się i sprawdzić jak zadbano o komfort pracy nauczyciela projektując tablicę interaktywną i jak łatwo będzie wykorzystać urządzenia prezentacyjne już obecne w szkole.

Ze względu na różny stopień zaangażowania urządzeń interaktywnych w zajęcia lekcyjne oraz nadal niedostateczną ilość tablic interaktywnych w szkołach, z jednym zestawem pracuje większa grupa uczniów i nauczycieli.

Ten fakt, warto uwzględnić podczas oceny tablicy interaktywnej na prezentacji przed zakupem. Dla większej grupy użytkowników tablicy interaktywnej, warto przewidzieć możliwość maksymalnie intuicyjnego sposobu obsługi . W tym celu warto przyjrzeć się kompletnym zestawom interaktywnym, oferowanym przez producenta tablicy interaktywnej. Może okazać się, że zestaw zintegrowany tablica+projektor jednego producenta posiada porównywalną cenę do zestawu ?kombinowanego? z tablicy interaktywnej, projektora, uchwytów, okablowania, przyłączy etc. a wygoda i łatwość obsługi przeważa na korzyść gotowego rozwiązania.

Zestawy oferowane są ze wszystkimi elementami niezbędnymi do rozpoczęcia pracy, co niezwykle ułatwia prawidłowe kompletowanie zestawu interaktywnego. Czytelna instrukcja pozwala na instalację w klasie bez popełnienia błędów, nawet bez pomocy wykwalifikowanych instalatorów.

W rezultacie otrzymamy zestaw który nie stawia barier użytkownikom, zarówno od strony sprzętowej jak i oprogramowania (które jest oferowane razem z tablicą interaktywną). Cała obsługa i przygotowanie tablicy interaktywnej do zajęć, ograniczy się do jednego przycisku na jej obudowie.

Nowoczesne interaktywne pomoce naukowe, dostępne równolegle z tradycyjnymi podręcznikami są niezwykle ciekawym sposobem przekazywania wiedzy. Wspierane przez interaktywne zestawy edukacyjne, stają się one nowoczesną formą, przemawiającą szybciej i sprawniej do uczniów i słuchaczy.

Tam gdzie tablica interaktywna wykorzystywana jest jako zestaw mobilny, istnieje możliwość regulacji wysokości tablicy tak aby niżsi i wyższy użytkownicy mieli pełny komfort pracy z urządzeniem. Dostępnych jest wiele poziomów regulacji wysokości umożliwiających wygodną pracę na tablicy interaktywnej.

Dodatkowym atutem zwiększającym zarówno bezpieczeństwo jak i komfort pracy jest stabilna podstawa. Oryginalne akcesoria producenta wyposażone są w znakomicie dobrane kółka z hamulcami, bardzo dobrze spisujące się podczas transportu z klasy do klasy. Po ustawieniu tablicy i przygotowaniu jej do pracy hamulce i dodatkowe stabilizatory zapewniają taki sam komfort pracy jak zestawy montowane na ścianie. Źródło: tablice.net.pl